نمایش محتوای سبز

1402/12/10 - 6:44
آئین اختتامیه پنجمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه رسام
پنجمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه رسام هشتم اسفندماه ۱۴۰۲ (1402/12/8) برگزیدگان خود را در تالار همایش های منطقه آزاد اروند آبادان ـ خرمشهر معرفی و از آنان تقدیر بعمل آورد.

بیانیه هیئت داوران پنجمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه رسام ـ ۱۴۰۲

هنر دقیق ترین و رساترین وسیله انعکاس اندیشه ها و آرمان های شریف است.                                                                     مقام معظم رهبری (مدظله العالی)

درود خدا بر شهیدان حماسه و مقاومت

در عصری که شاهد صف آرائی تمام عیار تفکر مادی در مقابل تفکر توحیدی هستیم، هنر اهمیت ویژه ای یافته است و وظیفه خطیری در تبیین حقایق و مقابله با خصومت ها دارد و از این روست که رسالت الهی هنر انقلابی آشکار می گردد.

آثار رسیده به جشنواره پنجم رسام، مبیّن وجود تلاشی است که نشان می دهد فیلم سازان نسل جدید علاقمند ورود به موضوعات دفاع مقدس و مقاومت هستند.

آثار رسیده به دفتر جشنواره از تعدد محتوایی خوبی برخوردار بوده است، به ویژه در بخش مقاومت آثار بسیار ارزشمندی از کشورهای حوزه مقاومت همچون لبنان، عراق، یمن دریافت شد که کار انتخاب را برای داوران با مشکل روبرو ساخته بود.

در بخش های ویژه جشنواره، آثار رسیده گواه بر علاقمندی فیلمسازان در این حوزه بوده است. در بخش هایی همچون شهید سلیمانی، طوفان الاقصی، نماهنگ، مستند، داستانی و انیمیشن شاهد آثار کیفی و کمی خوبی بوده ایم که نقش هنرمندان صدا و سیمای استان ها در این بین قابل تقدیر است.

چنین رویکردی نشان می دهد که امیدها برای حفظ ارزش های دفاع مقدس و مقاومت بی دلیل نیست و اما آینده روشنی در شناخت و گسترش ارزش های دفاع مقدس و مقاومت خواهیم داشت.

در مجموع، داوران پنجمین جشنواره رسام، از کیفیت آثار رسیده راضی بودند، هرچند تا رسیدن به کیفیت مطلوب تر، راه های زیادی باید پیموده شود. جشنواره پنجم رسام، نشان داد که هنر دفاع مقدس و مقاومت، بضاعتی در خور دارد و در نگاهی واقع بینانه و نه کمال گرایانه و خیالی، درصد آثارش بر دیگر آثار، چیزی کم از درصد آثار برتر جشنواره های معتبر داخلی و خارجی ندارد.

این ظرفیت را پاس می داریم و با تمام توان در رشد و بالندگی آن تلاش خواهیم کرد.

 هیئت داوران برترین های بخش های جشنواره بین المللی فیلم کوتاه رسام را به شرح زیر اعلام نمود.

بخش های جشنواره

ـ نماهنگ

داوران جشنواره ضمن تقدیر از اثر «پل» ساخته آقای شهرام ابراهیمی از استان اصفهان ، در این بخش دیپلم افتخار و جایزه اول این بخش را به نماهنگ «مدال» ساخته آقای شهرام ابراهیمی از استان اصفهان اهدا نمود.

ـ انیمیشن

در بخش انیمیشن هیئت داوران دیپلم افتخار و جایزه اول بخش انیمیشن را به فیلم «شیرین» ساخته آقای زید شکر از کشور عراق اهدا نمود.

ـ فیلم ۱۸۰ ثانیه

هیئت داوران جشنواره ، ضمن تقدیر از فیلم «پایی که جا ماند» ساخته آقای سعید کریمی ، در بخش فیلم های ۱۸۰ ثانیه ای دیپلم افتخار و جایزه اول را به فیلم کوتاه « زو» ساخته آقای محمد صادق رمضانی مقدم از استان خراسان رضوی اهدا نمود.

ـ تله تئاتر

در بخش تله تئاتر هیئت داوران ، دیپلم افتخار و جایزه اول این بخش را به اثر « شش روایت از دفاع مقدس» ساخته آقای شکرالله بویراتی از شهر آبادان  اهدا نمود.

ـ مستند

در بخش مستند ، داوران جشنواره ضمن تقدیر از دو مستند « وقتی طوفان شد» ساخته آقای مهدی کارگر شورکی از استان یزد و همچنین مستند « خیرالنساء» ساخته آقای علیرضا باغشنی از استان خراسان رضوی ، دیپلم افتخار و جایزه اول این بخش  را به فیلم « مهاجر» ساخته آقای احمد احمدپور از استان لرستان اهدا نمود.

ـ کمیک موشن

در بخش کمیک موشن ، هیئت داوران دیپلم افتخار و جایزه اول این بخش را به اثر « احرار رغم القیود» ساخته آقای حسین سرحان  از کشور بحرین اهدا نمود.

ـ ویژه شهید سردار حاج قاسم سلیمانی

داوران جشنواره در بخش ویژه شهید حاج قاسم سلیمانی ضمن تقدیر اثر « لبخند دو نفره» ساخته آقای سجاد خالقی از استان چهارمحال بختیاری  ، دیپلم افتخار و جایزه اول این بخش را اهدا نمود به مستند « نگاه آسمان» ساخته آقای سعید روحی چاری از استان تهران.

ـ ویدئو کلیپ

هیئت داوران در بخش ویدئو کلیپ ضمن تقدیر از دو ویدئو کلیپ « نحوه القدس » ساخته آقای حسن طالب ساتر از کشور یمن و همچنین ویدئو کلیپ « سقطت» ساخته شرکت میم از کشور لبنان ، دیپلم افتخار و جایزه اول این بخش را به ویدئوکلیپ « از غزه تا یمن» ساخته آقای امیر حسین صدرایی از کشور ایران اهدا نمود.

ـ رادیویی ـ پادکست

در بخش رادیویی ضمن تقدیر از پادکست « از آسمان چه خبر» ساخته خانم سمیه مهرانیان از استان همدان ، هیئت داوران دیپلم افتخار و جایزه اول این بخش را به پادکست « شقایق دشت مغان» ساخته خانم شیرین اسدی از استان اردبیل اهدا نمود.

ـ داستانی

در بخش داستانی هیئت داوران  ضمن تقدیر از فیلم داستانی  « آوا » ساخته آقای مجید استکی از استان اصفهان ، دیپلم افتخار و جایزه اول این بخش را به فیلم «آمرلی» ساخته آقایان امیر بشیری و سجاد انتظاری از استان خراسان رضوی اهدا نمود.

 

داوران جشنواره :

                                 ۱ - آقای حسین سماحه

                                 ۲ - آقای علی اکبر بامشاد

                                ۳ آقای رضا ابوذر

کپی لینک کوتاه
متن برای شناسایی تازه سازی CAPTCHA

نمایش محتوای سبز